Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu

W dniach 20–22.11.2018 Wydział Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu organizował kurs dla pracowników i operatorów marin. Kurs przeprowadzono w ramach projektu SOUTH COAST BALTIC Establishing durable cross-border boating destination management on the basis of the MARRIAGE cooperation network finansowanego przez Interreg South Baltic Programme 2014–2020, który jest realizowany od  października 2016 roku.

Na kurs zgłosiły się osoby zatrudnione w portach leżących na terenie województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego oraz Łotwy. W pierwszym dniu szkolenia uczestnicy wzięli udział w profesjonalnym kursie pierwszej pomocy, po którym otrzymali certyfikaty European Resuscitation Centre. Kurs odbył się w RescueLab w Szczecinie, a jego program dostosowany był do potrzeb pracowników portów jachtowych.

W kolejnych dniach uczestnicy brali udział w warsztatach dotyczących zarządzania, trendów w turystyce żeglarskiej, marketingu, informacji turystycznej oraz psychologii. Część szkolenia poświęcona była obsłudze osób starszych i niepełnosprawnych. Zajęcia z tego zakresu odbywały się z wykorzystaniem specjalnego kombinezonu – symulatora odczuć wieku starczego. Przeprowadzona została również prezentacja „dobrych praktyk” stosowanych w portach jachtowych, które przyczyniają się do zwiększenia komfortu żeglarzy seniorów korzystających z ich usług. Wśród trenerów były osoby z doświadczeniem w zarządzaniu portami jachtowymi z Danii, Chorwacji i Niemiec, a także nauczyciele akademiccy z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Morskiej i Uniwersytetu Szczecińskiego. Zajęcia odbyły się w budynku oddziału firmy Brillux Polska Sp. z o.o.

Założenie kursu było takie, żeby pracownicy zdobyli wiedzę praktyczną od najlepszych specjalistów. Dzięki temu nasze porty jachtowe będą bezpieczne i przyjazne dla wszystkich turystów.

Za organizację kursu z ramienia Akademii Morskiej odpowiadała dr inż. Aleksandra Łapko, w zespole organizacyjnym były dr inż. Ewa Hącia oraz dr inż. Roma Strulak-Wójcikiewicz z WI-ET.