Wydział Mechaniczny

Instytut realizuje zajęcia dydaktyczne z przedmiotów obejmujących wiedzę z podstaw elektrotechniki i elektroniki, miernictwa, elektrotechniki okrętowej, maszyn elektrycznych i napędu elektrycznego, podstaw automatyki, informatyki, automatyki okrętowej, komputerowych systemów automatyki na wszystkich kierunkach studiów realizowanych w Akademii Morskiej w Szczecinie.
Pracownicy Instytutu realizują również zajęcia na różnego rodzaju kursach dla marynarzy
( kursy przed egzaminami na stopnie oficerskie ) prowadzonych przez Studium Doskonalenia Kadr Oficerskich i Morski Ośrodek Szkoleniowy w Świnoujściu.
Instytut dysponuje 11 specjalistycznymi pracowniami dydaktycznymi, w tym bardzo dobrze wyposażonym laboratorium elektrotechniki okrętowej, napędu elektrycznego, podstaw elektrotechniki i miernictwa a także laboratoriami informatycznymi, automatyki, sterowników programowalnych PLC, energoelektroniki.
Pracownicy Instytutu są autorami wielu podręczników i skryptów dla studentów Akademii Morskiej, a także są autorami podręczników z zakresu programowania i modelowania układów dynamicznych w środowisku MATLAB dla pracowników naukowych i studentów politechnik.