Otwarty Nawigator XXI, międzynarodowe zmagania sportowe, wizyty uczniów i studentów z Polski i zagranicy - Dni Morza, które odbyły się w Szczecinie w miniony weekend (14-16 czerwca) to intensywny czas również dla Akademii Morskiej.

Z okazji wielkiego morskiego święta do Szczecina zawinął jeden z największych szkoleniowych żaglowców świata - hiszpański Juan Sebastian de Elcano. Z 200 członkami załogi oraz 70 kadetami, którzy w trakcie rejsu odbywali szkolenie praktyczne. Hiszpańscy studenci w czwartek 13 czerwca odwiedzili Akademię Morską w Szczecinie oraz złożyli wizytę na pokładzie statku Nawigator XXI. Z zainteresowaniem zwiedzali laboratoria i symulatory, ciekawi byli też szkolenia na statku takim, jak Nawigator.

W czwartkowe popołudnie, wraz z załogą z Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej z Kędzierzyna-Koźla, która od dwóch tygodni przebywa na praktykach na statku AM, studenci z AZS Akademii Morskiej w Szczecinie podjęli gości z Hiszpanii w turnieju siatkówki, który odbył się przy Wałach Chrobrego. Zawodnicy mierzyli się również następnego dnia - podczas meczu piłki nożnej, który odbył się na stadionie przy ul. Nehringa. Turnieje rozegrano w drużynach mieszanych - międzynarodowych składach i miały charakter przyjacielski, toteż w rozgrywkach nie wyłoniono zwycięskiego państwa.

Dni Morza to też tradycyjne zwiedzanie pokładów statków i żaglowców. Swoje "progi" otworzył także Nawigator XXI, przez pokład którego w sobotę 15 czerwca przewinęło się blisko 2000 zwiedzających. Tego dnia statek, a także laboratoria i symulatory Wydziału Mechanicznego zwiedziła młodzież z bytomskiego byłego Gimnazjum nr 1. Młodzież odbywała w ostatnich dniach rejs na pokładzie żaglowca Generał Zaruski. Odwiedzili Akademię Morską w Szczecinie na zaproszenie dziekana Wydziału Mechanicznego, dr. hab. inż. Zbigniewa Matuszaka, prof. AM.

Morskie święto w Szczecinie to także czas, kiedy pamiętamy o naszej tradycji, dlatego też i tym razem, pod pomnikiem Tym, którzy nie powrócili z morza złożyliśmy hołd ludziom morza, którzy odeszli. W uroczystości udział wzięli JM Rektor, dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AM oraz prorektor ds. nauczania, dr inż. Agnieszka Deja. Przedstawicielom władz AM asystowali studenci, członkowie Kompanii Honorowej.