W dniach 9-13.11.2017 roku studenci Koła Naukowego Geodezji i Kartografii „METIRI” we współpracy z Geodezyjnym Kołem Naukowym „EQUATOR” (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie) wykonali pomiar Jaskini „Dziura” w Tatrzańskim Parku Narodowym (TPN) technologią naziemnego skaningu laserowego.

W wyniku czego powstała trójwymiarowa chmura punktów, która po przekazaniu do TPN posłuży jako dokumentacja jaskini, a także w celach promocyjnych. Jej wyświetlenie jest możliwe w serwisie sketchfab pod adresem:  https://skfb.ly/6uT7o

Współpraca między dwoma ośrodkami naukowymi to kontynuacja wcześniejszych działań podczas, których odbyła się wymiana studentów w maju oraz październiku 2017 roku, a także przygotowane zostało wspólne wystąpienie podczas III Konferencji Naukowo-Technicznej w Lublinie.  Stworzony model to także kolejny element w procesie opracowania technologii prezentacji wizualizacji trójwymiarowych w zależności od zastosowania. Warto wspomnieć, że opracowane już metody to m.in.: video, hologram, VR (wirtualna rzeczywistość), publikacja w serwisach internetowych czy druk 3D. Obecnie trwają intensywne prace nad hologramem w wersji mobilnej, rozszerzoną rzeczywistością (AR) oraz wyświetlaniem map 3D w zupełnie nowy, innowacyjny sposób.

Efekty pracy studentów będą częścią prezentacji podczas stażu na włoskiej uczelni Tuscia University w Viterbo, na który zaproszenie studenci KN METIRI oraz GKN EQUATOR otrzymali po wystąpieniu z prezentacją na III Konferencji Naukowo-Technicznej w Lublinie.

 

Roman Hałaburda