Tradycją jest, że każdego roku akademickiego pod koniec semestru letniego Akademia Morska jest organizatorem imprezy sportowej pod nazwą „Szalupiada” podczas której odbywają się wyścigi łodzi szalupowych typu „DZ” na rzece Odrze. W tym roku zawody odbyły się 2 czerwca na Ośrodku Szkoleniowym Ratownictwa Morskiego przy ulicy Ludowej.

Pogoda niestety nie rozpieszczała, deszcz przeplatał się ze słońcem i pochmurnym niebem, co jednak nie przeszkodziło sportowej rywalizacji i wspaniałej zabawie. W szranki rywalizacji stanęło 16 osad szalupowych (najwięcej w historii organizacji regat), które reprezentowały wydziały i specjalności Akademii Morskiej, szczecińskie uczelnie, zakłady pracy, a także szczecińskich sportowców. Po uroczystym otwarciu zawodów przez prorektora ds. nauczania dr inż. Przemysława Rajewskiego i kierownika SWFiS mgr Artura Lipeckiego podczas którego odbyło się wciągnięcie bandery Akademii na maszt i bicie szklanek (uderzenia w dzwon) jako pierwsi do rywalizacji stanęli studenci reprezentujący wydziały AM walczący o puchar Rektora. Największymi kibicami w tym przypadku byli dziekani: wydz. WIET prof. Zofia Jóźwiak, wydz. Nawigacyjnego mgr inż. kpt.ż.w,kpt.ż.ś Jacek Frydecki i wydziału Mechanicznego dr inż. Piotr Treichel, którzy dopingowali swoich studentów.

Do pokonania było około 300 metrów, których przepłynięcie „na pełnej szybkości” zajmowało średnio 2min 30sek. Po trzech biegach wszystko okazało się jasne i puchar trafił do wydziału mechanicznego, drugi był wydział WIET, a trzeci nawigatorzy. W dalszej części zawodów o zwycięstwo w „Szalupiadzie „ osady walczyły systemem pucharowym (przegrani odpadali z dalszej rywalizacji) gdzie rozstawiono cztery najlepsze zespoły z poprzednich zawodów. Na Odrze odbywały się wyścigi, a na lądzie w przerwach między biegami pracownicy Studium Wychowania Fizycznego i Sportu oraz Zarząd Klubu Uczelnianego AZS zadbali, aby zaproszeni goście i uczestnicy mięli co zjeść i wypić, a także mogli wziąć udział w licznych konkursach sportowo rekreacyjnych. Swoją drogą udział w konkursie przeciągania liny spowodował niemniejsze zaangażowanie jak same wyścigi szalupowe. W tym roku do rywalizacji stanęły także osady żeńskie wśród których na podkreślenie zasługują pracownice AM (Piekielnice), które stworzyły wspaniałą atmosferę zabawy i zdrowej rywalizacji. Wyścig szalupowy pomiędzy „ Piekielnicami”, a studentkami Akademii Sztuki przysporzył wiele emocji i okazał się hitem, na który czekali wszyscy kibice.

Tak bawiąc się i rywalizując sportowo około godziny 15.00 odbyła się rywalizacja o III miejsce pomiędzy mechanikami AM, a zespołem wioślarzy zakończona zwycięstwem tych pierwszych, którzy poprawili swój wynik z poprzedniego roku o jedno miejsce. W finale spotkały się zespoły RZGW (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej) oraz niespodziewanie startujący po raz pierwszy zespół „Paddle Kings” reprezentujący wydział WIET AM.

Po zaciętym biegu, który był godny finału „ Szalupiady” z przewagą niecałej długości łodzi wygrała osada RZGW, poprawiając tym samym wynik z przed roku gdzie zajęli drugie miejsce. Na koniec odbyło się uroczyste zakończenie podczas którego puchar i nagrody wręczał wybrany na następną kadencję prorektor ds. nauczania dr inż. Piotr Treichel. Każdy uczestnik „Szalupiady” otrzymał pamiątkowe wiosełko, które zawieszone w domowym zaciszu ma przypominać o sportowej imprezie o charakterze morskim odbywającej się co roku na Odrze.


 Do zobaczenia za rok!

SWFiS i KU AZS AM