Siódmego maja 2012 roku w budynku Katedry Geoinformatyki Akademii Morskiej w Szczecinie przy ulicy Żołnierskiej 46, odbyły się warsztaty Open Street Map. Zostały one przeprowadzone przez członków Stowarzyszenia Open Street Map Polska – pana Marka Strassenburg-Kleciaka oraz pana Pawła Mrówkę. Warsztaty były zorganizowane przez studentów II roku Geodezji i Kartografii AM w Szczecinie, a wzięło w nich udział przeszło 90 osób.

„To niesamowite, że tak liczna grupa młodych osób zaangażowała się w projekt OSM. Na dodatek sami wykazali inicjatywę i zorganizowali całe warsztaty. Dawno nie spotkałem się z tak aktywną grupą studencką” – zachwycał się naszymi studentami, mieszkający na stałe w Niemczech, p. Marek Kleciak, jeden z twórców Open Strret Map.

Czym jest Open Street Map?

„OpenStreetMap to globalny projekt mający na celu stworzenie darmowej oraz swobodnie dostępnej mapy świata. Niektórzy nazywają go mianem kartografii obywatelskiej. Wszelkie dane zawarte w projekcie udostępniane są na otwartej licencji Creative Commons, co umożliwia dalsze ich wykorzystywanie, między innymi w systemach nawigacji GPS, co czyni ją darmową alternatywą dla drogich, niekoniecznie lepszych, map komercyjnych. Sam projekt, założony w 2004 roku, tworzy obecnie ponad 350 tysięcy mapowiczów (jak nazywają siebie zarejestrowani użytkownicy edytujący OSM), a wszystkie przesłane obiekty “ważą” ponad 200 gigabajtów(…)” (źródło: http://openstreetmap.org.pl/osm/o-openstreetmap/) „Sama idea Wielkiej Otwartej Mapy Świata, którą każdy z nas może dowolnie edytować, bardzo mnie zainteresowała. Pomyślałam, że ciekawym doświadczeniem byłoby poznać i wysłuchać ludzi, którzy w Polsce są mocno zaangażowani w projekt OSM. Dlatego postanowiłam postarać się o zorganizowanie takich warsztatów dla koleżanek i kolegów z mojego kierunku” – powiedziała Ewelina Jankowska z II roku Geodezji i Kartografii, która zorganizowała warsztaty.

Jak przebiegały warsztaty?

Warsztaty zostały podzielone na trzy części – wykładową, terenową i laboratoryjną. Przez pierwsze dwie godziny, uczestnicy warsztatów mieli możliwość posłuchać o tym jak od środka wygląda praca w Stowarzyszeniu OSM, ale przede wszystkim wszyscy zainteresowani przyszli po to, aby zdobyć cenne wskazówki dla początkujących.

Po części teoretycznej nastąpiła krótka przerwa, po której studenci otrzymali karty pracy – walking papers (www.walking-papers.com). Są to arkusze wybranych terenów, który każdy może dowolnie wygenerować dla siebie. Następnie, uczestnicy w grupach udali się na swoje tereny z walking papiers, aby zmapować pewne części miasta Szczecin. Ostatnią częścią, była część laboratoryjna, podczas której studenci mogli sami nanieść informacje, które zebrali w terenie.

"Moim zdaniem te warsztaty to był strzał w dziesiątkę! Szczególnie podobała mi się część wykładowa, gdzie Pan Marek opowiadał o przyszłości projektu. Na dodatek było to świetnie zorganizowane. Naprawdę to wszystko przekonało mnie do tego, żeby zostać aktywnym członkiem Stowarzyszenia OSM." - mówił po warsztatach jeden z uczestników - Filip Kusztelak, student II roku GiK.

Warto dodać, że według Stowarzyszenia Open Street Map Polska dzień 7 maja 2012 roku wśród osób redagujących mapy online, został zdominowany przez studentów Akademii Morskiej. Podsumowując można stwierdzić, że warsztaty OSM okazały się pełnym sukcesem i mogą być wskazywane jako świetny przykład inicjatywy studenckiej, która wsparta przez kadrę Katedry Geoinformatyki oraz władze Wydziału Nawigacji została zrealizowana na naszej Uczelni.

Oby więcej takich inicjatyw!