Zebranie założycielskie odbyło się w dniu 03 lipca 2017r.
Podczas zebrania ukształtowano władze Koła i wyznaczono obszar zainteresowań naukowych członków Koła.
Przewodniczącym Koła DiAS wybrano studenta Wydziału Mechanicznego, specjalności DiRMiUO Tomasza Gabriela.
Chęć pracy w Kole DiAS zadeklarowało ośmiu studentów Wydziału Mechanicznego Akademii Morskiej w Szczecinie specjalności DiRMiUO oraz ESO.

Data powołania Koła: 07.07. 2017
Opiekun: Dr hab. inż. Andrzej Adamkiewicz

Celem powołania Koła jest rozbudzanie zainteresowań studentów pracą naukowo-badawczą, teoretyczną i laboratoryjną, w zakresie diagnostyki i analizy sygnałów, z równoczesnym rozszerzaniem wiedzy, jako narzędziem procesu utrzymania okrętowych układów energetycznych.

Siedzibą Koła Naukowego DiAS jest laboratorium Diagnostyki Maszyn i Analizy Sygnałów, mieszące się w pomieszczeniu 23 obiektu dydaktycznego Katedry  Diagnostyki i Remontów Maszyn, przy ul. Willowej 2-4.
Obszar zainteresowań naukowych i działalności członków Koła:

1. Metody rozpoznawania niesprawności i uszkodzeń  eksploatacyjnych  łożysk tocznych
  2. Modele diagnostyczne uszkodzeń łożysk tocznych
  3. Wibroakustyczne metody diagnozowania łożysk tocznych
  4. Diagnostykę drganiową maszyn wirujących
  5. Analizę wyników pomiarów w diagnostyce drganiowej
  6. Wykorzystanie współczynnika szczytu w analizie drgań
  7. Weryfikację wiarygodności pomiarowej
  8. Zużycie, przyczyny i symptomy uszkodzeń zębów różnych rodzajów przekładni zębatych.
  9. Metody oceny stanu technicznego przekładni zębatych
  10. Kryteria wyboru symptomów diagnostycznych
  11. Wyposażenie stanowiska badawczego i przebieg badania diagnostycznego
  12. Zasady opracowania wyników badań.

W szczególności w roku akademickim 2017/2018 Koło DiAS planuje podjęcie
i realizację następujących tematów:

1. Projekt i wykonanie stanowiska laboratoryjnego do diagnozowania przekładni zębatych wybranego typu
  2. Projekt akwizycyjny i testowanie stanowiska laboratoryjnego do diagnozowania maszyn wirnikowych
  3. Projekt i budowa stanowiska laboratoryjnego do diagnozowania łożysk tocznych różnymi metodami
  4. Koncepcja i realizacja stanowiska laboratoryjnego do akwizycji danych pomiarowych dla Laboratorium Diagnostyki i Analizy Sygnałów
  5. Projekt stanowiska do oceny stopnia zużycia elementów węzła tribologicznego

Studentów zainteresowanych tematyką naukową Koła zapraszamy do współpracy.
Kontakt: sekretariat KDiRM ul. Willowa 2-4, pokój 21, tel. (91) 4809 901, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.