Czy do dochodu należy wliczyć zasiłek rodzinny, pielęgnacyjny?
Do dochodu nie wlicza się świadczeń rodzinnych (tj. zasiłek rodzinny, dodatki do zasiłku rodzinnego, świadczenia opiekuńcze, w tym zasiłek pielęgnacyjny i świadczenie pielęgnacyjne).
Czy do dochodu należy wliczyć dochody uzyskiwane z umowy o dzieło?
Do dochodu wlicza się dochody uzyskiwane z umowy o dzieło.
Czy dochody uzyskiwane z umowy o dzieło, której już nie wykonuje są dochodami utraconymi?
Utrata dochodu oznacza utratę zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Czy należy brać pod uwagę liczbę osób w rodzinie wg stanu na dzień składania wniosku o przyznanie stypendium czy też liczbę osób w rodzinie z roku z którego jest brany pod uwagę dochód w przeliczeniu na osobę?
Podajemy liczbę osób w rodzinie wg stanu na dzień składania wniosku o przyznanie stypendium.
Czy stypendia szkolne, stypendia naukowe należy brać pod uwagę przy wyliczaniu dochodów?
Do dochodu nie wliczamy stypendiów i zapomóg dla studentów ani też świadczeń pomocy materialnej dla uczniów otrzymywanych na podstawie ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r. Nr 67, poz. 329, ze zm.).
Jak traktować następującą sytuację: studentka na stałe zameldowana jest u rodziców, na pobyt czasowy u narzeczonego i jego rodziny, u których w rzeczywistości mieszka. Jak wyliczany ma być dochód studentki: na podstawie zaświadczeń o dochodach rodziców, czy też narzeczonego i jego rodziny, czy też traktować ją jako osobę samotną?
Dochód liczymy na podstawie zaświadczeń rodziców i studentki.
Jeżeli rodzice studenta żyją, ale on mieszka z babcią czy też dziadkiem i twierdzi, że pozostaje na jego/jej utrzymaniu, czy bierzemy pod uwagę dochody babci, czy nie?
Mimo że studentka mieszka z babcią to nie bierzemy pod uwagę dochodów babci. Jedynie w przypadku gdyby babcia była opiekunem prawnym. Dochód liczymy na podstawie zaświadczeń rodziców i studentki.
Jak traktować stypendia socjalne wypłacone w roku poprzedzającym rok akademicki w którym składane są wnioski? Czy doliczać je jako dochód uzyskany?
Stypendia socjalne nie są wliczane do dochodów.
Czy do dochodu stypendysty wlicza się otrzymywaną zaliczkę alimentacyjną?
Zaliczkę alimentacyjną wliczamy do dochodu.
Rodzina posiada ziemię, jednak jej nie uprawia i nie ma z niej żadnych dochodów, to czy należy podać te hektary do przeliczenia na dochód?
Jeżeli jest to gospodarstwo rolne to przeliczamy dochód. Za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów, o których mowa w art. 1 ustawy o podatku rolnym, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiący własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej.
Siostra studenta studiuje i jest na utrzymaniu rodziców, ale w maju 2012 r. skończyła 27 lat. Czy wliczam ją do członków rodziny?
Zgodnie z definicją rodziny nie bierzemy pod uwagę siostry do członków rodziny ponieważ ukończyła 26 rok życia.
Student wychowywał się w rodzinie zastępczej, czyje dochody musi wykazać przy ubieganiu się o stypendium?
Jeżeli student wychowywał się w rodzinie zastępczej to po uzyskaniu przez niego pełnoletniości za dochód do celów stypendialnych przyjmuje się dochody przez niego osiągane.
Czy jeśli student ukończył już jeden kierunek studiów, to czy ma prawo do stypendium socjalnego na drugim?
Studentowi, który po ukończeniu jednego kierunku studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku studiów stypendium socjalne, nie przysługuje, chyba że kontynuuje on studia po ukończeniu studiów pierwszego stopnia, jednak nie dłużej niż przez okres trzech lat.
Student studiujący równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymywać stypendium socjalne tylko na jednym z kierunków.
Czy jeśli obronie pracę przed terminem to stracę stypendium?
Student, który obronił pracę magisterską (inżynierską) przed terminem określonym w regulaminie studiów traci prawo do stypendiów (z wyjątkiem stypendiów ministra) od następnego miesiąca po obronie.
Kto może ubiegać się o stypendium socjalne?
O stypendium socjalne mogą ubiegać się Studenci, którzy:
Kto może ubiegać się o stypendium socjalne w zwiększonej wysokości?
O stypendium socjalne w zwiększonej wysokości mogą ubiegać się Studenci, którzy:
Studenci studiów stacjonarnych w przypadku, o którym mowa wyżej, mogą otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości również z tytułu zamieszkania z niepracującym małżonkiem lub dzieckiem studenta w domu studenckim lub w obiekcie innym niż dom studencki.
Ile jednakowych świadczeń pomocy materialnej można pobierać?
UWAGA - Stypendium socjalne nie przysługuje także studentowi, który po ukończeniu jednego kierunku studiów kontynuuje naukę na drugim kierunku studiów, chyba że kontynuuje on studia po ukończeniu studiów pierwszego stopnia w celu uzyskania tytułu zawodowego magistra lub równorzędnego, jednakże nie dłużej niż przez okres trzech lat.
Co należy zrobić żeby ubiegać się o stypendium?
Kogo należy wziąć pod uwagę przy obliczaniu dochodu na osobę w rodzinie studenta?
Przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne uwzględnia się dochody osiągane przez:
UWAGA - Gdy student spełnia kryterium samodzielności finansowej do dochodu nie wlicza się osób wymienionych w pkt. 3.
Jakie kryteria musi spełnić osoba samodzielna finansowo?
1. będziesz uznawany jako samodzielny finansowo w przypadku gdy nie prowadzisz wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców (i potwierdzisz ten fakt w złożonym oświadczeniu) oraz spełniasz choćby jedną z przesłanek: a) ukończyłeś 26 rok życia, b) pozostajesz w związku małżeńskim, c) masz na utrzymaniu dzieci, o których mowa w art. 179 ust. 4 pkt. 2 Ustawy, d) osiągnąłeś pełnoletność, przebywając w pieczy zastępczej. Oczywiście możesz także spełniać wszystkie te przesłanki łącznie – mimo tego, wymagane jest spełnienie tylko jednej z nich;
2. zostaniesz uznany za samodzielnego finansowo jeżeli spełnisz łącznie następujące warunki: a) posiadałeś stałe źródło dochodów w ostatnim roku podatkowym, b) posiadasz stałe źródło dochodów w roku bieżącym, c) Twój miesięczny dochód w okresach, o których mowa w lit. a i b, jest wyższy lub równy 1,15 sumy kwoty określonej w art. 5 ust. 1 i kwoty określonej w art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, d) nie prowadzisz wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców i potwierdziłeś ten fakt w złożonym oświadczeniu.
Jak należy udokumentować wniosek?
Do wniosku należy dołączyć wszystkie właściwe wymagane zaświadczenia/ oświadczenia /dokumenty poświadczające daną sytuację (bądź ich potwierdzone za zgodnością z oryginałem kserokopie)/ wyciągi z właściwych rejestrów. Szczegółowe wykazy dokumentów określają dla każdej Uczelni przepisy Regulaminu pomocy materialnej.
Jak ważne są terminy?
W przypadku niezłożenia wniosku we właściwym terminie zgodnie z art. 58 KPA, należy przywrócić termin na prośbę zainteresowanego, jeżeli uprawdopodobni, że uchybienie nastąpiło bez jego winy. Prośbę o przywrócenie terminu należy wnieść do właściwej Komisji Stypendialnej w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu. Jednocześnie z wniesieniem prośby należy złożyć kompletny wniosek do złożenia którego przewidziany był termin. Przywrócenie terminu do złożenia podania o przywrócenie terminu jest niedopuszczalne.
UWAGA - W przypadku złożenia niekompletnego lub wadliwie wypełnionego wniosku należy uzupełnić lub poprawić wniosek w terminie 7 dni od daty wezwania do uzupełnienia przez właściwą Komisję.
Kiedy może nastąpić wstrzymanie wypłaty świadczeń?
Decyzja o przyznaniu świadczenia pomocy materialnej, wygasać z ostatnim dniem miesiąca, w którym zostałeś skreślony z listy studentów albo ukończyłeś studia na kierunku, na którym pobierałeś świadczenie, lub utraciłeś prawo do świadczenia w związku z ukończeniem innych studiów.
Kto może ponownie starać się o przyznanie świadczeń?
Co zrobić gdy decyzja o przyznaniu stypendium socjalnego lub socjalnego w zwiększonej wysokości jest negatywna?
Od decyzji kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej albo właściwej Komisji Stypendialnej w sprawie stypendium socjalnego, stypendium specjalnego dla osób niepełnosprawnych oraz zapomogi studentowi przysługuje odwołanie do rektora bądź właściwej Odwoławczej Komisji Stypendialnej, składane w terminie czternastu dni od dnia otrzymania decyzji.
O czym muszę poinformować uczelnię jeżeli otrzymam stypendium?
W przypadku zmiany sytuacji Studenta należy poinformować Uczelnię o:
UWAGA - Na żądanie organu przyznającego świadczenia student zobowiązany jest do złożenia wyjaśnień oraz udzielenia informacji mających wpływ na prawo do tych świadczeń.
Kto może ubiegać się o stypendium Rektora?
O stypendium Rektora dla najlepszych studentów ubiegać się może student, który w poprzednim roku akademickim:
Jak wyliczyć dochód netto na osobę w rodzinie studenta/doktoranta?
Dochód netto = dochód wykazany w zaświadczeniu z Urzędu Skarbowego lub oświadczeniu – (minus) składka na ubezpieczenie społeczne wykazane w zaświadczeniu z US – (minus) przeliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne, wg poniższego wzoru (SUS) – (minus) podatek należny wykazany w zaświadczeniu z Urzędu Skarbowego lub oświadczeniu.
DN = DB – SUS – SUZ - P
gdzie:
DN - dochód netto,
DB - dochód brutto wykazany w zaświadczeniu z Urzędu Skarbowego lub oświadczeniu,
SUS - składka na ubezpieczenie społeczne wykazane w zaświadczeniu z Urzędu Skarbowego lub oświadczeniu,
SUZ - przeliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne,
P - podatek należny wykazany w zaświadczeniu z Urzędu Skarbowego lub oświadczeniu
Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne SUZ, o której mowa wyżej przelicza się według następującego wzoru:
SUZ = SP (PB-SUS)
gdzie:
SUZ - składka na ubezpieczenie zdrowotne wyrażona w złotych,
SP-stopa procentowa składki na ubezpieczenie zdrowotne (obecnie wynosi - 9%),
PB - przychód brutto wyrażony w złotych (wykazany na zaświadczeniu z Urzędu Skarbowego),
SUS - składka na ubezpieczenie społeczne wyrażona w złotych (wykazana w zaświadczeniu z Urzędu Skarbowego),
Przychód brutto = dochód brutto + koszty uzyskania przychodu
Dochód brutto = dochód netto + obowiązkowe obciążenia (SUS+SUZ+P)
Dochód netto = dochód brutto - obowiązkowe obciążenia (SUS+SUZ+P)
Miesięczny dochód netto na osobę w rodzinie = suma wszystkich dochodów netto w rodzinie studenta, podzielona przez liczbę członków jego rodziny oraz podzielona przez liczbę miesięcy, w których dochód był osiągany.
Przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne, uwzględnia się dochody osiągane przez:
1. studenta;
2. małżonka studenta, a także będące na utrzymaniu studenta lub jego małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek;
3. rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.
Miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniającego do ubiegania się o stypendium socjalne, ustala się na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, z uwzględnieniem, że przy ustalaniu wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne uwzględnia się dochody osiągane przez osoby określone powyżej w punktach 1, 2, 3, z zastrzeżeniem, że jeżeli student jest samodzielny finansowo do dochodu nie wlicza się osób wymienionych w pkt 3.
Do dochodu nie wlicza się:
UWAGA - Ponadto w dochodzie rodziny studenta nie są uwzględniane świadczenia rodzinne oraz świadczenia z opieki społecznej.
SAMODZIELNOŚĆ FINANSOWA – określenie opisujące stan finansowy pozwalający studentowi na wnioskowanie o stypendium socjalne na podstawie dochodów jego gospodarstwa domowego (student, małżonek studenta, dzieci studenta), bez zaświadczeń z Urzędu Skarbowego dotyczących uzyskanego dochodu za poprzedni rok podatkowy jego rodziców.
Student będzie uznany za samodzielnego finansowo na dwa sposoby:
Oczywiście możesz także spełniać wszystkie te przesłanki łącznie – mimo tego, wymagane jest spełnienie tylko jednej z nich.
Obwieszczenie
Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego
z dnia 22 września 2017 r.
w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych
gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2016 r.
Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 617 i 1579 oraz z 2017 r. poz. 624, 1282 i 1529) ogłasza się, że przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wynosił w 2016 r. 2577 zł.
W przypadku, gdy do ustalania wysokości dochodu uprawniającego studenta do ubiegania się o stypendium socjalne, przyjmuje się dochód z prowadzenia gospodarstwa rolnego, dochód ten ustala się na podstawie powierzchni użytków rolnych w hektarach przeliczeniowych i wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, ogłaszanego na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. W przypadku uzyskiwania dochodów z gospodarstwa rolnego oraz dochodów pozarolniczych dochody te sumuje się.
Obwieszczenie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 23 września 2016 r.
w sprawie wysokości przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych
gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego w 2015 r.
Na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 617) ogłasza się, że przeciętny dochód z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego wynosił w 2015 r. 1975,00 zł.
1. w przypadku ustalania dochodu z gospodarstwa rolnego, przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie w drodze obwieszczenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 18 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym. W przypadku uzyskiwania dochodów z gospodarstwa rolnego oraz dochodów pozarolniczych – dochody te sumuje się.
2. Ustalając dochód rodziny uzyskany z gospodarstwa rolnego do powierzchni gospodarstwa stanowiącego podstawę wymiaru podatku rolnego wlicza się obszary rolne oddane w dzierżawę, z wyjątkiem:
Umowa dzierżawy zawarta stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników to umowa pisemna zawarta na co najmniej na 10 lat i zgłoszona do ewidencji gruntów i budynków, osobie niebędącej:
dochód pomniejsza się o zapłacony czynsz z tytułu dzierżawy.
4. Jeżeli w roku kalendarzowym, z którego dokumentuje się dochody, nastąpiło przekazanie gospodarstwa rolnego i uzyskanie z tego tytułu renty strukturalnej, ustalając dochód w rodzinie studenta za ten rok należy uwzględnić dochód z gospodarstwa rolnego za miesiące przed przekazaniem gospodarstwa i dodać rentę strukturalną za pozostałe miesiące roku.
5. Przy ustalaniu dochodu z gospodarstwa rolnego nie uwzględnia się dopłat bezpośrednich uzyskanych w ramach Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej.
6. Członkowie rodziny studenta tj. domownicy lub rolnicy posiadający gospodarstwo rolne i ubezpieczeni w KRUS, zobowiązani są do złożenia oświadczenia czy w roku, z którego dokumentuje się dochody uzyskali zasiłki chorobowe z tego tytułu. Osoby posiadające ubezpieczenie w KRUS zobowiązane są do złożenia zaświadczenia potwierdzającego to ubezpieczenie oraz fakt pobierania lub nie pobierania zasiłków chorobowych z tego tytułu.
7. Gdy powierzchnia gruntów rolnych nie przekracza 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego (tj. nie może być uznane za gospodarstwo rolne) wówczas dochodu nie ustala się.
W przypadku wystąpienia w rodzinie studenta sytuacji utraty dochodu albo uzyskania dochodu, prawo do stypendium jak również miesięczną wysokość dochodu na osobę w rodzinie studenta ubiegającego się o stypendium socjalne ustala się na wniosek studenta o ponowne przeliczenie dochodu.
W przypadku uyzyskania lub utraty dochodu student jest zobowiązany do złożenia wniosku o ponowne przeliczenie dochodu.
Utrata dochodu, oznacza wyłącznie dochody wskazane w art. 3 ust. 23 ustawy o świadczeniach rodzinnych tzn.
Uzyskanie dochodu, oznacza wyłącznie dochody wskazane w art. 3 ust. 24 ustawy o świadczeniach rodzinnych tzn.
Mechanizm uwzględniania dochodu utraconego:
W przypadku utraty dochodu przez członka rodziny, osobę uczącą się lub dziecko pozostające pod opieką opiekuna prawnego w roku kalendarzowym poprzedzającym rok akademicki, w którym student ubiega się o przyznanie stypendium, lub po tym roku – ustalając dochód nie uwzględnia się dochodu utraconego.
W razie utraty dochodu prawo do świadczeń pomocy materialnej ustala się od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła utrata dochodu, nie wcześniej jednak niż od miesiąca złożenia wniosku (np. utrata dochodu nastąpiła w styczniu, prawo do stypendium przysługuje od lutego).
Mechanizm uwzględniania dochodu uzyskanego:
W przypadku gdy uzyskanie dochodu powoduje utratę prawa do świadczeń pomocy materialnej, świadczenia nie przysługują od miesiąca następującego po pierwszym miesiącu od miesiąca, w którym dochód został uzyskany (np. uzyskanie dochodu nastąpiło od marca, stypendium nie przysługuje od maja).
Katalog sytuacji związanych z uzyskaniem dochodu jest ZAMNKNIĘTY. Oznacza to, że system legislacyjny uniemożliwia jego poszerzanie o inne zdarzenia losowe według uznania!
Zmiana warunków zatrudnienia nie jest nową pracą, a więc nie jest też uzyskaniem dochodu (np. wzrost wynagrodzenia, zwiększenie wymiaru etatu) ani utratą dochodu (np. zmniejszenie wynagrodzenia, zmniejszenie wymiaru etatu).
Nie stanowi dochodu utraconego lub uzyskanego np.:
KAŻDY, KTÓREGO SYTUACJA MATERIALNA ULEGŁA ZMIANIE W STOSUNKU DO ROKU PODATKOWEGO JEST ZOBOWIĄZANY DO NIEZWŁOCZNEGO POWIADOMIENIA O ZAISTNIAŁYM FAKCIE PONOSZĄC ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNĄ W PRZYPADKU ZATAJENIA.
Rodzina - oznacza:
1. małżonka studenta, a także będące na utrzymaniu studenta lub jego małżonka dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek;
2. rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta i będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26. roku życia, a jeżeli 26. rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.
Do dochodów rodziny nie wlicza się dochodów osób z pkt. 2 jeżeli student jest samodzielny finansowo.
Uczelnia nawet w wyjątkowych przypadkach nie może uwzględnić innych osób przy badaniu sytuacji materialnej studenta.
Do składu rodziny nie wlicza się m.in.:
Student jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania MKS ds. Studentów o zmianach w rodzinie mających wpływ na prawo do świadczeń stypendialnych (zmiana składu rodziny, w tym także zaprzestanie nauki w trakcie roku akademickiego przez rodzeństwo, które ukończyło 18 lat, uzyskanie nowego tytułu dochodu).
Wnioski, można składać w siedzibie Działu Nauczania pok. 66 lub 63 , w Kancelarii Akademii Morskiej w Szczecinie p. 73a lub przesłać pocztą (o zachowaniu terminu decyduje data stempla pocztowego).
Godziny przyjmowania wniosków stypendialnych
Terminy składania wniosków stypendialnych