Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz oraz JM Rektor Akademii Morskiej w Szczecinie, dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof AM 2 października podpisali umowę na dofinansowanie budowy Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających. W spotkaniu udział wziął także kanclerz AM, Andrzej Durajczyk.

– Cieszę się, że przy okazji rozpoczynającego się roku akademickiego podpisujemy umowę na tak dużą inwestycję – zaznaczył na początku marszałek Olgierd Geblewicz.

Pod nazwą CEOP kryje się nowoczesny ośrodek przy ul. Dębogórskiej w Szczecinie, w którym powstaną specjalistyczne stanowiska laboratoryjne, które połączą różne dziedziny badawcze z obszaru gospodarki morskiej, m.in. inżynierię ruchu morskiego, systemy pozycjonowania, manewrowanie statkiem czy nawigację satelitarną. W Centrum powstaną wielkoskalowe modele redukcyjne statków - prościej ujmując: miniatury statków, które pozwolą prowadzić obserwacje odnoszące się później do funkcjonowania statków w praktyce.

Centrum będzie niezbędnym dla nas zapleczem naukowymi pozwoli nam na prowadzenie badań nad najnowszymi technologiami - m.in. nad statkami autonomicznymi czy zastosowaniem systemu wirtualnej rzeczywistości w nawigacji. – Ponadto, CEOP będzie także cennym ośrodkiem szkoleniowym, z bezpośrednim dostępem do wody – zaznaczył JM Rektor Wojciech Ślączka.

Te zagadnienia stanowią obszar zainteresowań m.in. pracowników naukowych Katedry Oceanotechniki i Budowy Okrętów AM.  Jedną z wielu możliwości, jakie zostaną stworzone w CEOP będzie potwierdzenie w praktyce działania rozwiązań opracowywanych przez naszych naukowców oraz studentów – mowa tu szczególnie o kierunku oceanotechnika.

Wartość inwestycji –

Koszt całkowity projektu – 29 421 939,95 zł

Poziom dofinansowania – 74,84%

Dofinansowanie z UE – 18 001 652,04 zł

Budowa ośrodka to projekt istotny zarówno z punktu widzenia uczelni, jako ośrodka naukowo-badawczego, jak również z punktu widzenia rozwoju gospodarki morskiej w Szczecinie i regionie.

– To dobra wiadomość dla Pomorza Zachodniego. Udało nam się zakontraktować jeden z kluczowych projektów, jeżeli chodzi o Zachodniopomorską Listę Infrastruktury Badawczej. Jestem przekonany, że Centrum Eksploatacji Obiektów Pływających wzmocni infrastrukturę badawczą naszych zachodniopomorskich uczelni – powiedział marszałek Olgierd Geblewicz i dodał, że Akademia Morska w Szczecinie to jeden z najbardziej sprawdzonych beneficjentów funduszy z UE.