Złoty dyplom, pierwsze miejsce w kategorii chórów mieszanych oraz pełne zachwytu opinie jury – oto laury, które przywiózł ze sobą Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch z międzynarodowego konkursu chóralnego w Petersburgu.

W trwającym w dniach 01-02.04.2017 r. festiwalu wzięło udział 35 chórów – w tym m. in. zespoły z Estonii, Białorusi, Polski, Rosji. Chórzyści Akademii Morskiej wraz z moskiewskim chórem „Radość” zdobyli najwyższą ilość punktów spośród wszystkich chórów festiwalowych.

Komisja doceniła przede wszystkim nienaganną intonację, ciekawą interpretację, niepowtarzalne emocje na scenie oraz wyjątkowy kontakt dyrygentki z zespołem. Przesłuchania konkursowe odbywały się w sali Kapella, uważanej za jedną z najbardziej reprezentacyjnych sal koncertowych w Petersburgu. Zespół ze Szczecina premierowo wykonał m. in. utwór „Water Song” – napisany specjalnie dla Chóru Akademii Morskiej przez kompozytora Bartosza Kowalskiego. W czasie pobytu w stolicy kulturalnej Rosji, chórzyści koncertowali m. in. w oryginalnej scenerii kościoła św. Anny.